GPS koordinātu piešķiršana fotogrāfijām

Vai jums ir pazīstama situācija, kad, skatoties savas fotogrāfijas, vairs nevarat atcerēties ne tikai dienu, bet arī atrašanās vietu, kurā tā tika uzņemta?

Daudzi zina, ka saglabājot EXIF informāciju, ikvienam paveras iespēja apskatīties gan uzņemšanas parametrus, datumu kā arī fotogrāfa vārdu. Bet reti kurš zina, ka jebkuram digitālajam attēlam var piešķirt, saglabāt un izdzēst GPS koordinātas no uzņemšanas vietas, neatkarīgi no tā, ar kuru fotokameru tas tika uzņemts un cik tā maksāja. Palīgā pie mums nāk Google un Adobe Photoshop Lightroom.

Sāksim ar to, ka fotokamerām ir iespēja pieslēgt GPS uztvērēju Nikon (GP-1), Canon (gp-e2), ko liek zibspuldzes stiprināšanas vietā un pieslēdz pie fotokameras USB porta. Šādi uztvērēji maksā ap 230 EUR. Tie aizņem vietu uz kameras un ir vitāla nepieciešamība, lai ar fotokameru būtu savienojums, izmantojot USB portu. Pats bieži fotografēju studijā, kad kamera ir pieslēgta pie datora, izmantojot USB portu – tas ļauj ieprogrammēt darbību specifiskai fotografēšanai un automatizēt procesu, kas paātrina laiku. Vienai no kamerām studijas vidē, pat bez GPS uztvērējiem tika “sačakarēts” USB ports un dators vairs nevarēja atpazīst kameru. Tāpēc es padomātu, vai izmantot šādu variantu GPS koordinātu iegūšanai pārgājienos un citās aktivitātēs, pēc kurām kameru visdrīzāk nāktos atdot remontā, jo mini USB ir vieni no trauslākajām ligzdām.

Pastāv arī vidēja līmeņa fotokameras, kurām sāk parādīties arī iebūvēts GPS uztvērējs, piemēram Canon 6D, bet es vēlos piedāvāt alternatīvu veidu kā piešķirt GPS koordinātas, izmantojot Adobe Photoshop Lightroom, neieguldot papildus līdzekļus gadžetos. Pašu procesu var iedalīt trīs posmos (ja netiek izmantoti augstāk minētie uztvērēji):

    1. GPS datu iegūšana;
    2. GPS datu konvertēšana (ja ir nepieciešama);
    3. Koordinātu piešķiršana attēliem.

GPS datu iegūšana

Ja jums ir tālrunis ar GPS navigāciju – jums ir veicies, bet ja jums ir Google konts – jums ir veicies vēl vairāk. Apskatot informāciju par sevi, es secināju, ka kompānija Google saglabājusi vēsturi par manām uzturēšanās vietām sākot ar 2013. gadu. Vairāk par to varat palasīt angļu valodā šeit: http://www.howtogeek.com/195647/googles-location-history-is-still-recording-your-every-move. Dažos vārdos situācija ir sekojoša – Google vai kāds cits serviss (atkarībā no telefona) pēc noklusējuma ieraksta jūsu pārvietošanas vēsturi, bet to, protams, var atslēgt. Manā gadījumā par GPS uztvērēju kalpoja mans tālrunis un ierakstīja visu manu pārvietošanos konkrētajā dienā. Toreiz es braucu fotografēt kāzas uz Alūksni – vietu, kas nav manā ikdienas maršrutā.

Lai apskatītos savu pārvietošanās vēsturi, ir jāapmeklē šī vietne: https://maps.google.com/locationhistory.

Zemāk ir redzams mans maršruts kāzu dienā. Lai iegūtu datus, ir nepieciešams izvēlēties konkrētu periodu (piemēram, viena diena) un nospiest linku “Eksportēt uz KML”. Šādi var saglabāt informāciju kaut vai par visu mēnesi  un sinhronizēt ar savām fotogrāfijām, kas uzņemtas dotajā mēnesī. Tomēr šim paņēmienam ir viens liels mīnuss – jo vairāk fotogrāfiju un garāks periods, jo lielāka kļūda var izveidoties koordinātās. Ne visos telefonos ir labi GPS uztvērēji un dažreiz pat labiem telefoniem mēdz gadīties dažu desmitu un pat simtu metru īslaicīgs lēciens koordinātās, tāpēc būtu vēlams izmantot atsevišķus GPS uztvērējus, kas logo datus (var izmantot tos pašus Nikon vai Canon, kas nebūs pievienoti kamerai, bet būs ieslēgti logging režīmā).
Par cik Google serviss piedāvā eksportēt datus tikai KML formātā, mums nāksies konvertēt tos GPX formātā, jo tādu izmanto Lightroom.

google-location-historyPastāv arī iespēja iegūt informāciju uzreiz nepieciešamajā formātā. Kādu laiku biju izmantojis aplikāciju Ultra GPS logger (šobrīd app ir 50% atlaide).  Tai ir tik daudz iestatījumu un iespējas, ka pēc pirmās reizes nav pārliecības, ka dati tiek ierakstīti pareizi un tos varēs izmantot paredzētajam mērķim. Spriežot pēc atsauksmēm, Samsung tālruņiem ir problēma ar laika standarta saderību (Samsung īpašniekiem bija jāliek kaut kāda mistiska laika zona, lai reālais laiks sakristu). Tajā var viegli saputroties laika formātā un zonās un, ja laiks, kas ir fotokamerā un, kas ir aplikācijā nesakrīt kaut vai par 1 sek., tad būs jāmeklē veids kā visus datus “nobīdīt” par noteikto laiku.

Šis ir daudz precīzāks veids kā iegūt datus (nekā to dara Google), jo programma paredz arī GPS signāla apstrādi. Katram GPS signālam ir dažādas pakāpes novirze, ko ietekme atmosfēras traucējumi, bet mūsu spēkos ir definēt kādā rādiusa nākamais pozicionēšanas punkts tiek uzskatīts par novirzi no vēlamās normas un ļaut programmai to koriģēt. Piemēram, ja ejot, programma fiksē katru 5 sekundi, tad gājēju maršrutā nākamais punkts (pēc 5 sekundēm) nevar atrasties tālāk par 10 metriem. Galvenais to visu notestēt dabā, lai pārliecinātos, par precizitāti un pareizu sinhronizāciju.

GPS datu konvertēšana

Konvertēt ir ļoti vienkārši. Tiklīdz ir saņemti KML dati no Google, atveram http://kml2gpx.com, augšupielādējām tur KML un lejuplādējām jau GPX. KML datus var izmantot citos Google servisos, piemēram Google Earth.

Koordinātu piešķiršana attēliem

Lightroom modulī Map, ir redzams, ka fotogrāfijām nav GPS datu un viss, kas mums ir nepieciešams – importēt datus no GPX formāta.

lightroom-map

Tālāk iezīmējam visas fotogrāfijas, kurām vēlamies piešķirt koordinātas (lai pasargātu dažas dzīvnieku sugas, dabas fotogrāfi bieži vien speciāli dzēš koordinātas) un atzīmējam Auto tag selected photos.
lightroom-map1Viss izdosies, ja kartē parādīsies ikonas ar fotogrāfiju skaitu un tiks norādītas koordinātas katrai bildei.

lightroom-map2
Neaizmirstiet pierakstīties manai ziņu listei, lai pirmie varētu saņemt notifikācijas e-pastu par jauniem rakstiem.